Fitside Türkiye’nin ilk “Personal Training” kavramını 2009 dan bu yana hayata geçiren ilk spor kulübü olma özelliğini taşımaktadır. Bu sebeple fiziksel egzersizlerini yapmaya gelen her öğrenci, öncelikle detaylı bir fiziksel uygunluk ve postür testlerinden geçmektedir. Bu testler sonrasında öğrenciler kendi kas dengesizliklerine göre tasarlanmış egzersizler ile çalıştırılmaktadır. Türkiye’nin başka hiçbir spor kompleksinde bulunmayan bu detaylı fitness testleri, işinde uzman fizyoterapist, osteopat ve ortopedistlerin öneri ve yönlendirmeleri ile birlikte kullanılmaktadır. Böyle bir yaklaşım ancak yatırımını spor malzemesinden çok, spor eğitmenlerinin gelişimi ve sürekli eğitimine harcayan bir ekip olarak çalışmak ile mümkün olabilir. Nitekim Fitside ekibindeki bütün eğitmenler spor akademisi mezunu olmanın dışında her hafta yeni konularla geliştirilmiş uzun süreli bir kulüp içi eğitimine katılmak zorundadırlar.

Personal Training ya da kişiye özel çalışma; en başarılı sonucu en kısa zamanda alabilmek adına bir fitness eğitmeni ile bire bir çalışmaktır. Böylesine özel bir çalışmanın ne gibi farkları var ?

1.İstatistikler gösteriyor ki bire bir eğitmen ile çalışan kişiler, hedeflerine %80 daha yakın ve normalden 3 kat daha hızlı ulaşabiliyorlar. Eğer sadece zevk ve eğlence için gelmiyor, sonuç odaklı bir çalışma hedefliyorsanız personal training tam size göre.

2.Uzman bir fitness eğitmeni hareketlerinizdeki yanlışlıkları ve form hatalarını anında tespit edebilir ve bunları düzeltebilir. Çünkü eğitmenlerin bir çoğu bu hataları defalarca kendileri yapmışlardır ve doğru formu acı tecrübelerle öğrenmişlerdir. Hareketlerin doğru formlarını en kısa zamanda öğrenebilmek ve sakatlanmadan uzun sure fitness yaşam biçimine ayak uydurabilmek için egzersizlerinizi sürekli kontrol eden bir eğitmenle çalışmak ayrıcalığını hissedin.

3.Gerek fizyolojik gerekse algısal cevaplar herkeste değişmektedir. Bu nedenle bir egzersiz programına adaptasyon kişiden kişiye farklı hızlarda ve farklı oranlarda oluşmaktadır. Genellikle kalabalık üyelerin bulunduğu büyük salonlarda size başlangıç programınızı yazan eğitmeniniz, üyelik hakkınız olan egzersiz programınızı 4-6 haftada bir yenilemektedir. Ancak programdaki herhangi bir egzersiz size uymuyor ise bunun anında değiştirilmesi ya da modifiye edilmesi gerekebilir. Özel çalışmalarda bunun için 2 ay beklemek zorunda kalmazsınız.

4.Fitness bir yaşam biçimidir ve sadece egzersiz programından oluşan bir konu değildir. İçerisinde beslenmeden tutun uyku ve dinlenme ritmine kadar birçok öğesi bulunan bir sistemdir. Özel eğitmeniniz ile size uygun beslenme stratejileri, doğru şekilde ve aralıklarla dinlenme, supplement önerileri, kardiyovasküler sağlık için ne yapılacağı, ek yoga/meditasyon pratikleri, doğru nefes teknikleri vb. bir çok konuda devam eden destek yardımlar almanız mümkündür.