Fitside Türkiye’nin ilk “Personal Training” kavramını 2009 dan bu yana hayata geçiren ilk spor kulübü olma özelliğini taşımaktadır. Bu sebeple fiziksel egzersizlerini yapmaya gelen her öğrenci, öncelikle detaylı bir fiziksel uygunluk ve postür testlerinden geçmektedir. Bu testler sonrasında öğrenciler kendi kas dengesizliklerine göre tasarlanmış egzersizler ile çalıştırılmaktadır. Türkiye’nin başka hiçbir spor kompleksinde bulunmayan bu detaylı fitness testleri, işinde uzman fizyoterapist, osteopat ve ortopedistlerin öneri ve yönlendirmeleri ile birlikte kullanılmaktadır. Böyle bir yaklaşım ancak yatırımını spor malzemesinden çok, spor eğitmenlerinin gelişimi ve sürekli eğitimine harcayan bir ekip olarak çalışmak ile mümkün olabilir. Nitekim Fitside ekibindeki bütün eğitmenler spor akademisi mezunu olmanın dışında her hafta yeni konularla geliştirilmiş uzun süreli bir kulüp içi eğitimine katılmak zorundadırlar.

Personal Training ya da kişiye özel çalışma; en başarılı sonucu en kısa zamanda alabilmek adına bir fitness eğitmeni ile bire bir çalışmaktır. Böylesine özel bir çalışmanın ne gibi farkları var ?

1.İstatistikler gösteriyor ki bire bir eğitmen ile çalışan kişiler, hedeflerine %80 daha yakın ve normalden 3 kat daha hızlı ulaşabiliyorlar. Eğer sadece zevk ve eğlence için gelmiyor, sonuç odaklı bir çalışma hedefliyorsanız personal training tam size göre.

2.Uzman bir fitness eğitmeni hareketlerinizdeki yanlışlıkları ve form hatalarını anında tespit edebilir ve bunları düzeltebilir. Çünkü eğitmenlerin bir çoğu bu hataları defalarca kendileri yapmışlardır ve doğru formu acı tecrübelerle öğrenmişlerdir. Hareketlerin doğru formlarını en kısa zamanda öğrenebilmek ve sakatlanmadan uzun sure fitness yaşam biçimine ayak uydurabilmek için egzersizlerinizi sürekli kontrol eden bir eğitmenle çalışmak ayrıcalığını hissedin.

3.Gerek fizyolojik gerekse algısal cevaplar herkeste değişmektedir. Bu nedenle bir egzersiz programına adaptasyon kişiden kişiye farklı hızlarda ve farklı oranlarda oluşmaktadır. Genellikle kalabalık üyelerin bulunduğu büyük salonlarda size başlangıç programınızı yazan eğitmeniniz, üyelik hakkınız olan egzersiz programınızı 4-6 haftada bir yenilemektedir. Ancak programdaki herhangi bir egzersiz size uymuyor ise bunun anında değiştirilmesi ya da modifiye edilmesi gerekebilir. Özel çalışmalarda bunun için 2 ay beklemek zorunda kalmazsınız.

4.Fitness bir yaşam biçimidir ve sadece egzersiz programından oluşan bir konu değildir. İçerisinde beslenmeden tutun uyku ve dinlenme ritmine kadar birçok öğesi bulunan bir sistemdir. Özel eğitmeniniz ile size uygun beslenme stratejileri, doğru şekilde ve aralıklarla dinlenme, supplement önerileri, kardiyovasküler sağlık için ne yapılacağı, ek yoga/meditasyon pratikleri, doğru nefes teknikleri vb. bir çok konuda devam eden destek yardımlar almanız mümkündür.

 

Fitside Stüdyolarında Uygulanan Fitness Testleri

 

Aşağıda, Fitside spor salonlarında eğitmenlerin uyguladığı testlerin bir listesini göreceksiniz. Fitness testlerinin iki önemli faydası bulunmaktadır:

  1. Spor hocanız sizin hareket kaliteniz ve antrenman kabiliyetiniz konusunda bir fikir sahibi olur. Bir bakıma nereden başladığınız belli olacaktır, bu da size en uygun ve güvenli egzersiz programının hazırlanmasını sağlar.
  2. Bir eğitmenle çalışmanın yegâne sebebi, hedeflere daha etkili ve hızlı ulaşmaktır. Yoksa her spor salonuna yazılan başarıya ulaşırdı ancak bunun böyle olmadığını istatistikler gösteriyor. Testler sizin ne kadar etkili ve hızlı sonuca ulaşıp ulaşmadığınızı anlamanın en iyi yoludur.

Spora Başlama Testi-PARQ

Testler arasında belki de en önemlisi, egzersizlere uygunluğunuzun belirlendiği PAR-Q testidir. Bu test sayesinde organ ve kas-iskelet sağlığınızın ilerde karşınıza çıkacak zorlanmalara karşı hazır olup olmadığı belirlenir. Eğitmeniniz eğer gerekiyorsa sizi spora başlamadan önce bir sağlık personeline uğramanız konusunda uyarabilir.

Çevre ölçümleri:

Mezura yalan söylemez, nettir ve kesindir. Fitside eğitmenleri, spora başlarken bel, kalça, kol ve bacak çevresi gibi önemli bölgelerin çevre ölçülerini şerit mezura yardımıyla belirler. Çevre ölçümleri sadece estetik açıdan değil, bazı metabolik hastalıkların riskinin önceden belirlenmesi için de çok önemlidir.

Skinfold kaliper ile yağ ölçümü:

Bilimsel araştırmalarda en doğru sonuçlar için doktorlar, yağ ölçümlerini kaliper ile yapmaktadırlar. Kaliper ölçümleri, biyoempedans yöntemlerine göre daha net ve yüksek doğruluk payı bulunan ölçümlerdir. Fitside eğitmenleri, yağın vücutta en çok depo edildiği 7 farklı bölgeden deri kalınlığı ölçen hassas bir cihaz vasıtasıyla yağ oranınızı ortaya çıkartır.

Postür analizi:

Bilinçli ya da bilinçsiz olarak vücudumuzu ve onun konumunu muhafaza etme şekline postür denilmektedir. İyi bir postürde vücut bölümlerimiz doğru bir hizada bulunurlar. Bazen kas-iskelet ağrıları, eklem kısıtlamaları ya da genel rahatsızlıklar nedeniyle postürümüzde bozukluklar meydana gelir. Fitside eğitmenleri profesyonel teknikler kullanarak eklem konumları ile kas dengesizliklerini kontrol eder ve buna göre size en uygun egzersizleri programınıza ekler.

Omurga sabitleyebilme testi:

Bu testte eğitmenler, omurganızı desteklemekle görevli karın ve bel kaslarının doğru çalışıp çalışmadığını denetler. Hareketin pozisyonu hassas ve derin bel kaslarını çalışmaya zorladığından negatif ya da pozitif sonuçlar kolayca kendini ele verecektir.

Kalça kuvvet testi:

Omurga kaslarından sonra ikinci önemli kaslardan birisi de kalçanın arka kaslarıdır. Özellikle modern çağda oturmaya bağlı zayıflayan bu kas gurupları, sporda yapacağınız bütün hareketleri etkileyecektir. Dolayısıyla Fitside eğitmenleri yapacakları testler ile kalça kaslarınızın yeterli kuvvette olup olmadığını ortaya çıkartır.

Squat testi:

Squat, yani çömelme gün içerisinde sürekli kullandığımız ve ortopedik sağlık açısından önemi çok büyük olan bir harekettir. Nasıl çömeldiğimiz hem kaslarımızın dengesi, hem de esnekliğimiz hakkında bilgi verir. Eğitmenlerimiz, kollarınızı yukarıda gergin tutarak kendi beden ağırlığınızla yavaşça çömelmenizi isterler ve bu sırada önemli eklem noktalarını gözlemlerler. Antrenman programınız için oldukça değerli bir analizdir.