Wing chun nedir?

Bilimsel bir altyapı üzerine akılcı prensiplerle kurulmuş bir Çin savaş sanatıdır.  Farklı yaşlarda, farklı beden yapılarında insanların rahatlıkla öğrenebileceği, kendilerinden daha güçlü bir rakibe karşı olası durumlardan korunmak için donanım edinebileceği etkili bir sistemdir.

En bilinen karakteristik özellikleri; akrobatik hareketlerden uzak olması, hedefe en direk yolu seçmesi, saldırılara gerçekçi cevaplar vermesidir.

Tarihi

Shaolin rahipleri zamanlarının hem din adamlarıdır, hem de Çin tıbbı ve anatomi konusunda uzmandırlar. Bu bilgilerini geliştirdikleri Kung fu stillerinde de kullanmışlardır. Shaolin tapınağı günümüzden 350 yıl kadar önce askerler tarafından saldırıya uğrayınca kurtulan ustalardan Ng mui adlı bir rahibe kimliğini gizleyerek küçük bir kasabada yaşamaya başlar. Burada Wing Chun (Güzel bahar) adlı genç bir kadına kendini korumasını öğretir ve bu kadının kendisiyle zorla evlenmek isteyen güç sahibi bir adamı alt etmesi dikkatleri üzerine çeker. Başka kung fu ustalarını da meydan okumalarda yenen bu kadının ismi bir süre sonra stilin adı olur. Ng mui’nin isteği üzerine bu stili başkalarına öğretmek konusunda çok seçici davranır. Ondan sonra gelen izdeşler de geleneği koruyup çok fazla insana öğretmemişler, Wing Chun asıl yayılışını Bruce Lee’nin de hocası olan grandmaster İp Man’dan sonra sağlamaya başlamıştır.